English French Italian German Russian Spanish
כניסה לשותפים כניסה ללקוחות
:שם משתמש
:הכנס סיסמא
לקוח/מפרסם, נשמח לעמוד לרשותך!
יורם לימודים בע"מ (מקבוצת וואלה!)
טלפון: 03-7174413 פקס: 03-7174425
צור קשר אודות תוכן ומוצרים נתונים ורייטינג אפשרויות הפרסום ברנז'ה
םיטפשמ ידומילל שוקיבב הדח הדירי
יום שלישי, 10 ביוני 2014, 15:30 לאנתנ סדה :תאמ
?עוצקמה תא דומלל םאה שאר דבוכב םילקוש םיניינעתמה עודמ .שוקיבב תיתועמשמ הדירי הלח הבורקה םידומילה תנשב יכ הארנ םלוא ,תוהובג ףס תושירד םע קשחנו חיטבמ םוחת דימתמו זאמ ויה םיטפשמ ידומיל
:עוד בכתבה
ירידה חדה בביקוש ללימודי משפטים
(shutterstock -'צ) ?רבעב היהש ומכ יתרקוי אל ראותה עודמ
ירידה של כ-50 אחוזים בביקוש ללימודי משפטים, בקרב מתעניינים בלימודים בשנת הלימודים תשע"ה, זאת לעומת הביקוש אשתקד - כך עולה מנתוני "מדד יורם לימודים".

הנתון הנוכחי הוא מפתיע במיוחד נוכח העובדה כי מזה שנים ארוכות שתחום לימודי משפטים בישראל הוא מבין התחומים המבוקשים ביותר בקרב מתעניינים ללימודים, וניתן ללמוד אותו באוניברסטאות ומבכללות השונות בישראל.

אם כן, מדוע הביקוש למקצוע נמצא השנה במגמת ירידה משמעותית? ומה זה אומר על העתיד לבוא?

םיטפשמ דומלל םיצור םיריעצ תוחפ :הרורב המגמה
המגמה ברורה: פחות צעירים רוצים ללמוד משפטים
(shutterstock -'צ) שוקיבב הדיריב הנשה םיפוצ
בכירי האוניברסיטאות בישראל מאשרים כי אכן קיימת ירידה בביקוש, אולם, לטענתם, האוניברסיטאות פחות נפגעות כרגע מהמגמה. "יש ירידה קלה בביקוש ללימודים. יחד עם זאת לפקולטה למשפטים בתל אביב כמוסד המוביל בארץ ומהמובילים בעולם יש ביקוש גדול מצד מועמדים", מוסרים מאוניברסיטת תל אביב.

דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן, פרופ' שחר ליפשיץ, מאשר כי הוא אכן שומע שבחלק מבתי הספר יש ירידה בביקוש. לדבריו, "רק מוסדות לימוד שמתעסקים בהכשרה מעשית, דואגים למצויינות, אווירה נעימה ויחסי אנושי גבוהים ימשיכו להצליח".

דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, פרופ' גד ברזילי, מסביר כי "השנה אנחנו צופים ירידה, אבל באותה נקודת זמן לעומת שנים שעברות המצב דיי דומה". עם זאת, היתה זו אוניברסיטת חיפה שיצאה לאחרונה ברפורמה, במסגרתה, מועמדים ללימודים שנמצאים קרוב לסף הקבלה, אך לא עוברים אותו, יוכלו להיבחן במבחן פנימי, שיתן להם הזדמנות נוספת ללמוד במוסד.

גם אם נבחר להאמין לתמונה הורודה והאופטימית שהאוניברסיטאות מנסות לייצר, המגמה היא חדה וברורה ומעלה תהיות באשר ליוקרתו של תחום המשפטים בכלל ומקצוע עריכת הדין בפרט.


קישורים:
ןחבמ ךמס לע םיטפשמל הלבק :הפיח תטיסרבינוא

קושב ןיד יכרוע ידמ רתוי
יותר מדי עורכי דין בשוק
(shutterstock -'צ) קושב ןיד יכרוע דואמ הברה שי
כדי להבין מאיפה הירידה מגיעה, צריך להבין מה המצב של עורכי הדין בשוק והביקוש לעבודה. מי שלמד בעבר משפטים יכל לסלול לעצמו את התפקיד בקלות יתר, אך היום האפשרויות בתחום הן הרבה יותר מסובכות.

דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, פרופ' יובל שני, מסביר כי "יש הרבה עורכי דין בשוק המשפטי ויש תחומים בשוק שהם מוצפים, אך לתאגידים גדולים ולמשרדי ממשלה הביקוש הוא גדול".

גם התחרות מהווה מכשול עבור בעלי המקצוע, "בעבר בוגרים רבים תיכננו לפתוח משרד עורכי דין ולעסוק בתביעות בינאישיות, אולם היום יש הצפה בשוק הזה וכולם מתחרים על הלקוחות. המצב הזה מוביל למצב שהם מורידים את שכר הטרחה, מה גם שפחות אנשים נוטים לשכור עורכי דין חדשים", מוסיף שני.

בנוסף לכך, חלה שחיקה עקבית במעמדם עורכי הדין בישראל, פרופ' ברזילי פירסם מחקר שעשה עם פרופ' שולמית אלמוג ובו מצאו כי תפקיד עורכי הדין בתקופת המחאה החברתית השתנה. "הדור הצעיר כבר לא רואה בשיח המשפטי ובזכויות המשפטיות מקור לישועה חברתית, הם לא מאמינים שמישהו יפתור להם את הבעיה על ידי עורך דין ובמקום זה הם יוצאים לרחובות להפגין", הוא מסביר.

ודרשי תודסומה לכ אלו ףצומ ףנעה
הענף מוצף ולא כל המוסדות ישרדו
(shutterstock -'צ) יתקוסעת ןוחטיב הנקיש םוקמב קר דומלל ורחבי
אז מי הם הנפגעים העיקריים מהירידה בביקוש? לדברי ליפשיץ, המוסדות שמרגישים את הירידה בצורה החדה ביותר הם כאלה שאינם דואגים מספיק לתוכן הנלמד, אלא רק לשם הטוב של המקום. "יש מקומות שנחשבו בעבר למוסדות לימוד טובים, אבל הם דואגים רק ליחסי הציבור שלהם ולא משקיעים בלימודים", הוא מפרט.

בנוסף, הוא מציין כי נפתחו הרבה מקומות לימוד והענף התחרותי מוצף, "רק הטובים ביותר ישרדו את המצב הנתון". לטענתו, המתעניינים יבחרו ללמוד במוסד הלימודים שיקנה להם ביטחון תעסוקתי וערך מוסף מהלימודים במוסד עצמו.

לסטודנטים המתעניינים שממשיכים לחלום על עתיד בעריכת דין, ליפשיץ ממליץ לדבר עם סטודנטים ובוגרים מהמוסד שבחרו, "כי אלה הם השגרירים הטובים ביותר של המקום".

כמו כן, ישנם מועמדים ללימודים הבוחרים ללמוד את המקצוע בשל העניין במשפט, אך לאחר מכן מוצאים את עצמם מתעסקים במקצוע אחר. למתעניינים כאלה הוא ממליץ ללמוד בתוכנית העשרה ולא לימודי תואר מלאים המסמיכים בעריכת דין.


קישורים:
םיטפשמ ידומיל
ראות אלל םיראשנ םיטנדוטסהו סרוק רדנל ןוכמ
קובסייפב םידומיל םרוי

גרסה להדפסה שלח לחבר

 
Copyright © 2017 yoram learning LTD. All rights reserved פרסם ביורם